İnfertilite (Kısırlık) İlk Muayene

İlgili uzman doktoru seçtikten sonra, siz ve eşiniz/partneriniz zaman, para, fiziki ve duygusal enerji gerektirecek testlerden geçeceksiniz. Bu testler öncesi, uzman doktorunuz size birtakım sorular sorup, eğer varsa daha önceki kısırlık tedavisi sonuçlarınızı inceleyecek. Geçmişteki tüm kısırlık tedavisi sonuçlarınızın muayene esnasında hazır olması, gerekesiz yere tekrarlanıp zaman ve para kaybına yol açacak, teşhis amaçlı değerlendirme ve tedavileri önleyecektir. Hem sizin hem eşinizin/partnerinizin ilk muayeneye birlikte katılması faydalı olur çünkü kısırlık, çiftlerin birlikte yaşaması gereken bir süreç olarak görülmelidir. Bu ilk muayenede, kısırlık teşhisi ve tedavi sürecinin ne kadar sorumluluk ve işbirliği gerektirdiğini daha iyi anlayacaksınız.

Muayene esnasında uzman doktorunuz size ve eşinize/parterinize tıbbi geçmişlerinizle ilgili sorular sorup, çocuk sahibi olmada zorluk yaşamanızın potansiyel sebeplerini anlatacaktır. Tipik bir ilk muayenede, uzman doktorunuz adet kanamalarınızın sıklık ve düzenini, leğen kemiği bölgesinde (pelvik bölge) ağrınız olup olmadığını, anormal vajinal akıntı veya kanamanız olup olmadığını, daha önce herhangi bir pelvik enfeksiyon yaşayıp yaşamadığınızı ve daha önce geçirdiğiniz hastalık ve ameliyatlar hakkında sorular sorabilir. Daha önce hamile kalıp kalmadığınız, düşük yapıp yapmadığınız, geçmişte kullandığınız doğum kontrol metotları hakkında sorularla karşılabilirsiniz.

Eşinize/partnerinize yönelik sorular ise: genital bölgesinde eski bir yaralanma, daha önce geçirdiği ameliyatlar, eski enfeksiyonlar, alkol ve ilaç kullanımı, daha önce hiç bir kadını hamile bırakıp bırakamadığı ve geçirdiği ciddi hastalıkları içerebilir. Çift olarak ne kadar süredir hamile kalmaya çalıştığınız, ne sıklıkla cinsel ilişkiye girdiğiniz, cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı sıvılar/jeller kullanıp kullanmadığınız ve ikinizden birinde doğuştan anomali olup olmadığı sorulabilir.

Uzman doktorunuz hem sizin hem eşinizin/parterinizin cinsel geçmişini öğrenmek isteyecektir. Kısır çiftlerin %25’inde birden fazla faktör kısırlığa sebep olduğu için, hem sizi, hem eşinizi/partnerinizi etkileyen tüm faktörleri anlamak tedavide çok önemlidir.

İlk muayene esnasında, belki aile ve arkadaşlarınızla paylaşmakta güçlük çektiğiniz, kısırlığın yarattığı duygusal stresi uzman doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Uzman doktorlar, kısırlık teşhis ve tedavisinde sorulan kişisel soruların ve uygulanan yöntemlerin hastalar için zor olabildiğinin farkındadır. Uzman doktorunuzla kafanıza takılan soru ve endişeleri her zaman paylaşabilmelisiniz.

İlk muayene esnasında sizin ve eşinizin/partnerinizin genel bir muayenesi de yapılabilir. Muayenin kapsamı, sorulan sorular esnasında alınan cevaplara göre değişkenlik gösterebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: