IVA (in vitro aktivasyon) nedir?

IVA (in vitro aktivasyon)

IVA, in vitro aktivasyon kelimelerinin baş harflerinde türemiştir ve kısaca erken menopoza girerek yumurta sayısı azalmış kadınlarda yumurta dokusunun ameliyatla dışarı çıkarılarak tekrar aktive edilmesi ve sonrasında yumurtalığa geri yerleştirilmesini kapsayan deneysel bir tedavi yaklaşımıdır. Temel amaç, yumurtalıkların tekrar yumurta üretmesini sağlamaktır. Bu tedavi ABD’de Stanford Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aaron Hsueh tarafından gerçekleştirilmiştir.

Neden IVA?

Hamileliğin oluşabilmesi için kadının yumurtasının erkeğin spermiyle döllenmesi gerekir. Bir kadının yumurtalıklarında doğduğu an itibariyle yaklaşık 800.000 adet yumurta içeren folikül bulunur. Folikül, yumurtayı sarmalayan ve onu besleyip koruyan bir yapıdır. Ergenlik sonrası her ay yumurtlama döneminde bir folikül olgunlaşarak yumurtayı serbest bırakır. Bir kadının doğurgan olduğu yaş aralığında yaklaşık 400 folikül olgunlaşma şansına ulaşır. Folikül sayısı kadın doğduğu anda sabit olduğundan yaş ilerledikçe azalır ve menopoz oluşur. Her ülkede farklılık göstermekle beraber, Türkiye’de menopoza girme ortalama yaşı 45-46 arasıdır. Öte yandan, genetik (aile öyküsü), çeşitli hastalık (kanser veya otoimmün hastalıkları), jinekolojik ameliyatlar sonrası bazı kadınlar menopoza 40 yaşından önce girebilir. Bu dönemde girilen menopoza erken menopoz denir. Bu durumda hamile kalabilme ihtimali oldukça azalır.

Erken menopoza girmiş kadınlarda yumurta içeren olgunlaşmış foliküller yoktur. Öte yandan, olgunlaşmaya müsait yumurta içeren küçük foliküller halen yumurtalıklarda bulunuyor olabilir. IVA tedavisinde amaç, bu küçük foliküllerin aktivasyonunu sağlayarak olgunlaştırmak ve yumurta salmalarını sağlamaktır. Bu sayede erken menopoza girmiş kadının hamile kalabilme ihtimali artar.

IVA tedavi süreci nedir?

Doktor, laparoskopik (kapalı) ameliyat ile hastanın yumurtalığından ufak bir parça çıkarır. Yapılan ölçümler sonrası parçanın folikül içerdiğine emin olduktan sonra ilgili parçalar ilaçlarla işleme tabi tutularak aktive edilmesi sağlanır ve sonrası hastaya geri yerleştirilir. Ameliyat sonrası dönemde hastada folikül gelişimi ultrason ve kanda hormon ölçümü aracılığı ile takip edilerek olgun foliküller oluştuğunda IVF (tüp bebek) tedavisi ile hastanın hamile kalması sağlanır.

45-46 yaşında menopoza girdim, çocuk sahibi olmak istiyorum, IVA tedavisi bana da uygulanabilir mi?’

IVA yeni ve deneysel bir tedavidir. Halen geliştirme çalışmaları sürmektedir. Şu an sadece erken menopoza girmiş hastalara sunulmaktadır. Tedavinin geliştirilmesi tamamlandıktan sonra daha normal yaşlarda (45-46 gibi) menopoza girmiş hastalara sunulması olası hale gelebilir.

IVA tedavisi olgunlaşan folikül ve buna bağlı olarak yumurta sayısını arttırırken, yumurtanın kalitesini de arttırır mı?

Hayır. Yumurtanın kalitesi de sayısı gibi yaşa bağlı azalma gösterir. IVA tedavisi sadece olgunlaşan folikül ve buna bağlı olarak yumurta sayısını arttırır. Yaşa bağlı yumurtadaki kalite düşüşünün önüne geçemez.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

© 2022 - Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ercan Baştu. Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Ercan Baştu sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Kişisel verileriniz KVKK kapsamında işlenmekte ve korunmaktadır.
X
Ön Görüşme için 📞 WhatsApp Konuşması Başlat! 👆