Tüp Bebek Hakkında En Çok Sorulan 12 Soru ve Yanıtı

1-) 45 yaşındayım, doğal yolla hamile kalma şansım nedir?

Bu yaşta doğal yolla hamile kalma ihtimali yaklaşık %3-4 oranındadır. İmkansız olmasa da oran çok düşük olduğunda bu yaşlarda tüp bebek tedavisi sıklıkla uygulanır.Öte yandan, ileri yaş sebepli tüp bebek tedavisinde de başarı oranın daha düşük olduğu unutulmamalıdır.

2-) Kilo çocuk sahibi olamama sebebi olabilir mi?

Yapılan araştırmalar çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %12’sinde kadının fazla veya az kilolu olmasını sebep olarak ortaya koymuştur. Kadının ideal kiloda olması hamile kalma ihtimalini arttırabilir.

3-) Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Doğurganlığı etkileyen 6 ana faktör:

  • Yaş
  • Genler
  • Hormon seviyeleri
  • Anatomik veya jinekolojik unsurlar
  • Tıbbi geçmiş (daha önceki ilaç tedavileri veya ameliyatlar)
  • Yaşam tarzı (sigara içme, kilo, düzenli uyku v.b.)

           

4-) Miyomlar ve tüplerin tıkalı olması hamileliği etkiler mi?

Çocuk sahibi olmada zorluk yaşayan kadınların yaklaşık %5-10’nunda miyom görülmektedir. Miyomların boyutu ve bulunduğu yer doğurganlığı etkileyebilir.

5-) Düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye yönelmeliler? 

Kişisel tercihlere ve aile dinamiklerine göre de değişiklik gösterebilse de, tavsiye edilen, 35 yaş altında olan çiftler için bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelik oluşmuyorsa tedaviye yönelmeleridir. 35 yaş üstünde ise 6 ay içinde hamilelik oluşmadıysa, çiftlerin tedaviye yönelmeleri tavsiye edilir.

6-) Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir? İleri yaştaki hastalar ne kadar beklemeli?

Bazı ülkelerde 47 yaşından sonra tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Genelde 45 yaş sonrası hamile kalma oranı çok düşük olduğundan tüp bebek tedavisi önerilmemektedir.

7-) Mikroenjeksiyon nedir?

Hareket veya şekil problemi olan spermlerin yumurtaya rahat ulaşamayacağı öngörüsüyle, laboratuvar ortamında yumurtanın içine enjeksiyonu sayesinde döllenmenin oluşmasına mikroenjeksiyon denir. Tüp bebek tedavisinde sıklıkla uygulanan bir tedavidir.

 8- ) Tüp bebek nedir?

Kadının yumurtasının erkeğin spermiyle laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve döllenmesi tedavisine halk tabiri ile tüp bebek, tıbbi tabir ile ise IVF (in vitro fertilizasyon) denir.

9-) Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir?

Tüp bebek tedavisinde yumurta ve spermin steril bir kap içinde kendi kendine bir araya gelip döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyonda sperm direk olarak yumurtanın içine enjekte edilerek döllenme sağlanır.

 10-) Tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir?

 

11-) Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?

Az spermin olduğu durumlarda mikroenjeksiyon uygulamasıyla yumurtanın döllenme şansı arttırılabilir. Erkekten ejakülasyon sonrası alınan numunede sperm bulunmaması durumunda ufak bir cerrahi müdahale ile testislerden sperm elde edilmeye çalışılabilir.

12-) Tüp bebek tedavisinde yumurta nasıl toplanır? Ağrılı bir işlem midir?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlem sonrası özellikle karın bölgesinde ağrı, hafif kramp ve doluluk hissi olabilir. Genelde ağızdan alınan ağrı kesiciler ile bu şikayetler azalır.

 

Bunlara ek olarak sormak istedikleriniz mi var? İletişim formu veya WhatsApp aracılığı sorunuzu iletebilirsiniz.

Mükemmel
92 değerlendirmeler göre.
RABİA ER
RABİA ER
2024-02-09
?????
Kevser Şanlı
Kevser Şanlı
2024-02-08
Alanına olan hakimiyeti ve iletişimiyle bizi hayran bıraktı. Zorlu bir ameliyatı bu kadar kusursuz ve kontrollü yönetigi için teşekür ederiz iyiki varsınız
hasan yıldız
hasan yıldız
2024-02-08
Ercan Hocam,sizinle zor bir vaka olarak tanıştık,annemiz için verdiğiniz emek için minnettarız.Alaniniza olan hakimiyetiniz,hasta ile olan iletişiminiz,hasta yakınlarına verdiğiniz güven,tek kelimeyle harikasınız.İyi ki varsınız.Sizin gibi hekimlerin olması ülkemiz adına büyük şans.Siz ve muhteşem ekibiniz daha nice başarılara imza atıp,nice insanlari sevindirecek siniz eminim.Var olun
Özgül Kırmızı
Özgül Kırmızı
2024-02-08
Ercan hocam hastaya ve hasta yakınlarına göstermiş olduğunuz samimi ve içten davranışlarınız güven veren açıklamalarınız için sonsuz teşekkürler iyiki sizinle tanıştık annemiz için verdiğiniz bütün emekleriniz için sonsuz teşekkürler iyi ki varsınız
suygar
suygar
2024-02-03
Ercan Hoca benim hayattaki sanslarimdan biridir.Cocuk sahibi olmak istiyordum.Bir arkadaşımın önerisiyle kendisi ile tanıştım.İlk muayeneden itibaren her şeyin güzel olacağına inandım.İlk tüp bebek denememizde evlat sahibi olduk.Suanda bebeğimiz 6 aylık.Bu konuda sıkıntısı olan herkese öneriyorum.İlk muayenede neden bahsettigimi anlayacaksınız:)
Özlem Özdemir
Özlem Özdemir
2024-02-03
Burası hakkında söylenecek o kadar güzel söz var ki ne desem az kalır çalışanlar o kadar güler yüzlü ve pozıtıf ki asla yabancılık çekmıyorsunuz Ercan hocama gelınce de karsıma çıkmıs en büyük şans diyebılırım işinde o kadar başarılı ki 10yıldır çektıgım kist agrılarım hocam sayesınde son buldu.Akıllara şu geliyor e bu doktor da diğerleri ne ? Düzgün tedavi uygulamak bu kadar mı zor.İyi ki varsınız Ercan hocam??
Nese CELMANBET
Nese CELMANBET
2024-02-02
Yıllardır yaşadığım yaşam kalitemi düşüren sağlık problemlerim için farklı branşlardan birçok doktora gittim. Ancak çare bulamadım. Adet dönemlerim çok sancılı ve yoğun kanamalı geçiyordu ancak bunu o kadar normalleştirmişiz ki sorun olarak düşünmemiştim. Hem zaten kontrol amaçlı kadın doğum uzmanı doktorlara muayene olduğum için bir sorun olsa zaten görürler düşüncesiyle yaşadığım farklı sağlık problemlerinin jinekolojik bir hastalıktan kaynaklandığını aklıma getirmemiştim. Daha sonra yine rutin bir kontrolde doktorumun yumurtalıkta çikolata kisti olduğunu söylemesiyle benim de bu hastalıkla ilgili araştırmalarım başladı. Araştırmalarım sonucunda Ercan Hocama ulaştım. Ayrıntılı muayene sonucu aklımda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde sorunlarımın kaynağının adenomiyozis olduğunu söyledi. Ve uyguladığı tedavi sonucu yaşam kalitem ve enerjim yükseldi. Kendisine çok teşekkür ederim. Mesleğini aşkla yapan ve güzel enerjisini hastalarına da yansıtan müthiş bir doktor.
Hande Dağtekin
Hande Dağtekin
2024-01-26
Daha önce 3 başarısız tüp bebek denemesi sonrası Ercan Hoca'nın kapısını çaldık .Psikolojik olarak zorlu olan bu tedavi sürecini güler yüzü, her zaman pozitif olması ,sıcakkanlılığı, ilgisi ve bilgisi sayesinde çok rahat bir şekilde geçirdim ve ilk denemede pozitif sonuç aldık 🙂 Her gidişimde kendimi güvende ve emin ellerde hissediyorum ve bu tamamen Ercan Hocam sayesinde . İyi ki yolumuz kesişmiş ve kendisini tanıma fırsatımız olmuş çok teşekkür ediyoruz 🙂
Cansu Çetin
Cansu Çetin
2024-01-12
Çok uzun zamandır endometriozis tanısı olan bir hastayım. Daha önce başka bir hekim tarafından yapılan bir ameliyatım bulunuyor. Dolayısıyla Ercan Hoca farkını 2. ameliyatımla birlikte yapabiliyor duruma geldim. Kendisi öncelikle insan ve hekim. Ameliyat öncesi elinizi tutup sizi rahatlatan, cerrahinizi en başarılı şekilde gerçekleştiren, sonrasında en konforlu şekilde süreci atlatmanız için elinden geleni yapan bir hekim. Şu anda bu yorumları ameliyatımın ilk gecesinin sabahında yazıyorum. Bir kadın doğum hekimine ihtiyaç duyarsanız, teslim olmanız gereken tek insan. Böyle hekimler iyi ki var…
Yasemin
Yasemin
2023-10-27
2019 yılından beri Ercan doktorumun takipli hastasıyım. Uzmanlığı ve doktorluğu ile ilgili olumlu onca yorumun yanında, ben kendisinin insani yönünü de, hastayla kurduğu bağı da ayrıca vurgulamak istiyorum. Doğum öncesi ve hamilelik süreçlerini hem mesleki bilgisi hem de hasta durumunu anlayarak yönetmesi, Ercan bey adına makaleler yazdıracak boyutta. 2 kızımın hamilelik süreci sayesinde çok keyifli ve rahat geçti. Klinikteki ekibi ise, kendisi gibi inanılmaz yardımcı, inanılmaz içten. Nesta ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.