Over Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Over Kistleri

Yumurtalık (Over) kisti nedir?

Yumurtalığın içinde bir kesenin içi sıvı veya başka bir dokuyla dolduğunda yumurtalık kisti oluşur. İçinde özellikle yağ veya saç bulunan kistlere ‘dermoid kist’ adı verilir. Kadınların doğurgan oldukları yaşlarda kistler daha sık görülebilir. Bir kadında birden fazla kist oluşabilir. Yumurtalıklar kistlerinin ebatları farklılık gösterebilir. Genelde, bu kistler zararsızdır ve kendi kendilerine yok olurlar. Bazen de kistlerin çıkarılması gerekebilir.Yumurtalık kistlerinin çoğu benin, yani kansere yol açmayan tiptir. Ancak bazı kistler malin yani kansere yol açan tip olabilir.

Yumurtalık kistim varsa ne gibi şikayetlerim olur?

Birçok yumurtalık kisti herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Bazı kistler ara ara karında bıçak gibi bir ağrı saplanmasına sebep olabilir. Büyük kistler kendi etraflarında dönerek ağrıya sebep olabilir. Kanayan veya patlayan kistler, acil müdahale gerektiren durumlara yol açabilir.

Yumurtalık kistlerinin varlığı nasıl anlaşılır?

Genelde ultrasonla rutin jinekolojik muayene esnasında yumurtalık kisti fark edilir.

Yumurtalık kistleri nasıl tedavi edilir?

Doğum kontrol hapları yumurtalık kistlerinin tedavisinde kullanılabilir. Eğer kistini çok büyükse veya size rahatsızlık veriyorsa ameliyatla alınması gerekebilir. Ameliyatın tipi (açık veya kapalı) ve şekli birçok faktöre bağlıdır:

  • Kistin tipi ve ebadı
  • Yaşınız
  • Şikayetleriniz
  • Çocuk sahibi olma planlarınız

Bazen yumurtalığı çıkarmadan sadece kist ameliyatla çıkarılabilir. Bu ameliyata kistektomi denir. Bazen de kistin çıkarılması için yumurtalığın da çıkarılması gerekebilir.