Rahim miyomları (fibroid ve leiomyoma da denmektedir), kansere dönüşmeyen kas doku tümörleridir. Bu miyomlar rahmin (uterus) ve bazen rahim ağzının (serviks) ebadını ve şeklini değiştirirler. Rahim duvarında (miyometriyum) bulunan düz kas hücrelerinde başlayan miyomlar genelde çoklu, nadiren tekli bulunurlar.

Miyomlar doğurganlık yaşındaki kadınların %20’sinde görülür, ancak Afrika kökenli kadınlarda görülme oranı daha fazladır (%50-80). Miyomların belirtisi ve tedavisi, rahimde bulundukları yere ve ebatlarına göre değişir. Miyomların oluşma şekli rahim duvarındaki kas hücrelerinin, halen bilinmeyen bir sebeple, çoğalıp, kanserleşmeyen tümör haline gelmesidir. Miyomların tam olarak oluşma sebebi bilinmesi de, genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı tahmin edilmektedir.

Miyomlar genelde rahimin içinde veya etrafında gelişse de, bazen rahim ağzında da oluşabilirler. Rahim içi miyomlar üç kategoriye ayrılırlar:

  • Subseröz: rahmin dış duvarında oluşan miyomlar
  • Intramural: rahim duvarındaki kas katmanlarındaki miyomlar
  • Submuköz: rahim boşluğuna taşan miyomlar

Miyomların yaklaşık %55’i subseröz, %40’ı intramural ve %5’i submuközdür.

Miyom tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Miyomların ilaçla tedavisi kalıcı bir çözüm değildir. Miyomların ameliyatla çıkarılması ancak miyomun kısırlığa yola açtığı kesin belirlendiğinde düşünülmelidir. Buna sebep ameliyatın da oluşabilecek yapışıklıklar ve yara dokuları sebebiyle doğurganlığı etkileme riskidir. Ameliyat seçenekleri arasında:

Açık miyomektomi (laparotomi): Bu klasik metotta, cerrah duvarından kesi açarak, miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci 4-6 haftayı bulabilir.

Laparoskopik miyomektomi: Bu metotta, cerrah karın bölgesinde açılan ufak bir kesilerden (5-10mm) sokulan laparoskop aracılığıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci 2-7 gün arasıdır.

Histeroskopik miyomektomi: Bu metotta, cerrah rahim ağzından soktuğu histeroskop aracılığıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. Genelde hasta aynı günde günlük aktivitelere dönülebilir. Bu metot daha çok submuköz miyomlar için önerilir.

Robotik miyomektomi: Bu oldukça yeni metotta, cerrah karın bölgesinde açılan ufak kesilerden sokulan teleskop aracılığıyla, robot yardımıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci birkaç gündür.

Histeroktomi: Bu metot artık çocuk doğurma planlı olmayan hastaları için uygundur çünkü cerrahi olarak tüm rahim çıkarılır. Histerektomi, açık ameliyatla (laparotomi), vajinal veya bazen laparoskopik olarak uygulanabilir. İyileşme süreci 2-6 hafta arasında değişir.

Miyomların kısırlığa etkisi

Miyomların kısırlığa yol açmasına birçok sebep vardır. Bunlar arasında:

  • Miyomlar dolasıyla rahim ağzının pozisyonunun değişmesi
  • Rahimdeki şekil değişikliğinin sperm hareketini etkilemesi
  • Miyomlar sebebiyle Fallop tüplerinin bloke olması
  • Embriyonun tutunacağı rahim boşluğunda kan akışının etkilenmesi
  • Rahim kaslarındaki değişimler sebebiyle sperm veya embriyonun hareketinin engellenmesi sayılabilir.

Hamilelik sırasında miyom oluşması

Bazı durumlarda, miyomlar aşırı ağrıya sebep olabilir. Ek olarak, miyomlar bebeğin doğum esnasındaki pozisyonunu değiştirebilir. Buna bağlı olarak, sezaryen doğum, düşük ve erken doğum riski artar. Tüm bu sebeplerden dolayı, hamileliğiniz esnasında miyomlarınız uzman doktorunuz tarafından yakından takip edilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

© 2022 - Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ercan Baştu. Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Ercan Baştu sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Kişisel verileriniz KVKK kapsamında işlenmekte ve korunmaktadır.
X
Ön Görüşme için 📞 WhatsApp Konuşması Başlat! 👆