İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Genelde kısırlık (tıbbi tabiriyle “infertilite”) bir yıl boyunca, korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalamama durumu olarak tanımlanır. Eğer bir yıl veya daha uzun süredir hamile kalmaya çalışıyor ve kalamıyorsanız, uzman bir doktor tarafından kısırlık muayenesi sizin için uygun olabilir. Ancak 30 yaş ve üzerindeyseniz, kısırlık muayenize 6 ay korunmasız cinsel ilişkiden sonra başlayabilirsiniz (burada amaç gerekli olduğunda, ileri yaş grubunda, tedaviyi daha fazla geciktirmemektedir). Ayrıca düzensiz adet kanaması (yumurtalarda soruna işaret olabilir) veya eşinizin/partneriniz bilinen bir doğurganlık sorunu varsa, gene muayene için 1 yıl beklememeniz doğru olur.

Eşiniz/partneriniz ve siz çocuk sahibi olamıyorsanız, yanlız değilsiniz. Dünyada her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olmada sorun yaşamaktadır. Bu süreçte, tedavi için kendinizi güvende ve rahat hissedeceğiniz bir uzman doktor bulmanız çok önemli. Kısırlık (infertilite) yandalında ihtisaslaşmış bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı (infertilite uzmanı) ve erkek infertilitesi üzerine ihtisaslaşmış ürolog yani androlog uzmanlar, tedavi için doğru seçeneklerdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

© 2022 - Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ercan Baştu. Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Ercan Baştu sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Kişisel verileriniz KVKK kapsamında işlenmekte ve korunmaktadır.
X
Ön Görüşme için 📞 WhatsApp Konuşması Başlat! 👆