Cinsel ilişki sırasında ağrı mı? Karın veya kasık ağrısı mı?

Çoğu kadın, hissettikleri ağrının normal olduğunu, kadın olmanın bir parçası olduğunu ve müdahale gerektirecek kadar ciddi olmadığını düşündükleri için bulgularını ciddiye almaz veya yardım istemeyi geciktir. Ancak, bazı kadınlar ayın birkaç gününü günlük aktivitelerini yapamayacak kadar fazla acı içinde geçirmektedirler.

 

Adet sırasında aşırı ağrınız mı var? Ağrıdan bayılıyor  ya da kusuyor musunuz?

Şu ana kadar ne duymuş olursanız olun, adet sırasında ağrı normal değildir. Özellikle adet sırasında şiddetli acı—diğer adıyla öldürücü kramplar—kesinlikle anormaldir ve tıbbi müdahale gerektirir.Ağrılı adet dönemlerinin kadınların kaçınılmaz biyolojik kaderi olduğu batıl düşüncesi yüzyıllardır devam etmektedir ancak bu doğru değildir. Bunun doğru olmamasının yanında, artık işe yarayan yeni tedaviler de bulunmaktadır ve acısız bir hayat geçirebilirsiniz. Şiddetli 4.evre Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) teşhisi almış olsanız bile hala minimal invasiv (kapalı ameliyat) yolla yapılan cerrahiyle tedavi edilebilirsiniz, arkada hastalık bırakmadan, açık cerrahiye (laparotomiye) veya rahim veya yumurtalıklarınıza zarar vermeden yapılabilecek tedaviler bulunmaktadır.Dayanılmaz acı içinde geçen başka bir gün daha yaşamayın.Frozen pelvis mi? Kapanmış rahim arkası boşluğu mu?Şiddetli 4.evre Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) teşhisi almış olsanız bile hala minimal girişimsel yolla , arkada hastalık bırakmadan, rahim veya yumurtalıklarınıza zarar vermeden tedavi edilebilirsiniz.Neden çok ağrılıdır? Endometriozisin vücutta çeşitli sinirler üzerinde büyüyebildiğini, sinirlere hasar verip şiddetli ağrıya sebep olabildiğini biliyor muydunuz?Zona adı verilen ağrılı, sinirlere saldıran viral hastalık vardır. Bunun üzerinden örnek vererek açıklamak gerekirse: Tüm dünyada bu hastalığa yakalanmış kadın ve erkekler hayatlarının en büyük acısını yaşadıklarını söylemişlerdir. En acı verici hastalıklardan biri olarak kabul edildiği için de doktorların hastalara çok güçlü ağrı kesiciler önermişlerdir. Hem zona hem Endometriozis geçiren kadınların çoğu Endometriozisdeki sinirsel ağrının zonadakinden çok daha kötü olduğunu söylemiştir. Ancak Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) hala yeteri kadar anlaşılmadığı için bu ağrının ne kadar güçten düşürücü olduğu da net olarak anlaşılamamıştır. Belki de dünya Endometriozisin (Çikolata kisti hastalığı) en az zona kadar ağrılı olabildiğini anlarsa Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) olan kadınlar da hakettikleri anlayış ve merhameti çevrelerinden bulabilirler.Ancak Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) zonadan farklı olarak ameliyatla ortadan kaldırılabilir. Ama malesef çoğu doktor sinirlere yayılmış olan Endometriozisi (Çikolata kisti hastalığı) ortadan kaldırma yetisine sahip değildir. Çünkü bu denli titiz ameliyatları yapmak hem cerrahi yetenek hem de deneyim gerektirmektedir. Sinirlere yayılmış Endometriozisi (Çikolata kisti hastalığı) nasıl tedavi ettiğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.Ağrısız bir hayat mümkün mü?Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) ağrınız sadece kafanızda değil, gerçek ve tedavi edilebilir. Ağrısız bir hayat geçirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Biliyor muydunuz?

  • Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) kadınlarda kısırlığın ilk üç sebebinden biridir
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde 8.5-10 milyon kadın ve dünyada 200 milyon kadın Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı)den etkilenmektedir
  • Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı)in en bilinen bulgusu olan adet sırasında aşırı şiddetli ağrı, bir NIH araştırmasına göre kadınlarda ve kızlarda okul ve işin aksatılmasının başlıca sebeplerinden biridir
  • Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı)e sahip kadınların ve kızların teşhis edilmesi 6 ila 10 yıl arasında gecikmektedir.
  • Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) özelllikle ergenlik çağındaki genç kızlarda, ergenlerin nadiren Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) olduğu veya adet sırasında ağrının normal olduğu gibi yanlış tıbbi inançlar yüzünden teşhis edilememektedir veya teşhisi yanlış konulmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir: