Endometriozis

Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) konusuna ait bir çok soru detaylıca aşağıdaki başlıklar altında açıklanmıştır. Endometriozis hakkında daha fazla bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Ercan Baştu

Çikolata Kisti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çikolata Kistinden Korunmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Çikolata kistinin oluşumunu önlemek mümkün değildir. Öte yandan, vücudunuz kist oluşturmaya yatkınsa, doktorunuza danışarak doğum kontrolu hapı kullanabilirsiniz. Doğum hapı kullanımı kist oluşumu yavaşlatabilir.

Çikolata Kisti Olan Kişi Hamile Kalabilir Mi?

Çikolata kistinin buluduğu yer ve büyüklüğüne göre bazı durumlarda kısırlıığa yol açıp, hamile kalmanızı güçleştirebilir.

Çikolata Kisti Zararlı Mıdır?

Birçok çikolata kisti zararsızdır, ancak kistiniz patlarsa sizin için tehlikeli bir hal alır.

Çikolata Kisti Kansere Dönüşür Mü?

Nadir de olsa bazı çikolata kistler, kansere yol açabilir. Bunun olma ihtimali menopoz sonrası daha yüksektir.

Çikolata Kisti Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Çikolata kistinin ameliyat edilip edilmeme kararı, bulunduğu yere, ebadına, yol açtığı şikayetlere ve kadının hamilelik beklentisine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Çikolata Kistine İyi Gelen Yiyecekler Var Mı?

Omega 3 zengini yiyecekler (yağlı balıklar) ve lifli yiyecekler çikolata kisti oluşumuna yatkın bünyeler için faydalı yiyeceklerdir.

Çikolata Kisti Kaç Cm Tehlikelidir?

Ameliyat kararında çikolata kistinin ebadı kadar bulunduğu yer ve yol açtığı şikayetlerde önemlidir. Öte yandan genelde 5cm ve üzerindeki kistler için ameliyat düşünülebilir.

Çikolata Kisti Kimlerde Görünür?

Çikolata kistlerinin neden bazı kadınlarda daha sık görüldüğü konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Genetik yatkınlık olma ihtimali yüksektir.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Yok Olur Mu?

Küçük ebatlı çikolata kistlerinin kendiliğinden yok olma ihtimali vardır.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Bazı çikolata kistleri hiç belirti göstermezken, bazıları leğen kemiği bölgesinde (pelvik bölge) ağrıya ve doluluk hissine yol açabilir.

Çikolata Kistini Ne Yok Eder?

Bazı çikolata kistleri kendi kendine yok olur, bazıları ise doğum kontrol hapı ile küçülebilir. İlaca cevap vermeyen çikolata kistlerinin ameliyatla çıkarılması gerekebilir.

Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bazı çikolata kistleri patlayabilir ve bu durum tehlikeldir. Ender de olsa bazı çikolata kistleri kansere dönüşebilir.

Çikolata Kisti Kansere Dönüşür Mü?

Ender de olsa bazı çikolata kistleri kansere dönüşebilir.

Çikolata Kisti Nerelerde Ağrı Yapar?

Bazı çikolata kistleri ağrıya yol açmazken, bazı kistler leğen bölgesinde (pelvik bölgesi) ağrıya yol açabilir.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Yok Olur Mu?

Özellikle ebat olarak ufak çikolata kistleri kendiliğinden yok olabilir.

Soğan Kürü Çikolata Kistini Yok Eder Mi?

Soğan kürü de dahil olmak üzerek bitkisel kürlerin birçoğunun bilimsel etkinliği kanıtlanmamıştır.

Çikolata Kisti Adet Ile Atılır Mı?

Çikolata kistlerinin bazıları kendi kendilerine yok olabilir, ancak buna sebep adet değildir.

Çikolata Kisti Olanlar Ne Yememeli?

Kızarmış yemekler, kuzu ve dana gibi kırmızı etler, doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler (süt ürünleri ve hazır paketli atıştırmalıklar), beyaz şeker içeren tüm besinler, nişastalı besinler (makarna, ekmek, patates, mısır) fazla tüketimi çikolata kisti oluşumunu hızlandırabilir.

Çikolata Kistinde Adet Kanaması Nasıl Olur?

Çikolata kisti olan bazı kadınlarda belirti hiç yokken, bazılarında daha ağrılı ve kanamalı adet dönemleri olabilir.

Çikolata Kisti Küçülür Mü?

Bazı çikolata kistleri kendi kendine, bazıları ise doğum kontrol hapı kullanımı ile küçülebilir.

Çikolata Kisti Ilaçla Erir Mi?

Bazı çikolata kistlerinde doğum kontrol hapı kullanımı küçülme sağlar.

Mükemmel
92 değerlendirmeler göre.
RABİA ER
RABİA ER
2024-02-09
?????
Kevser Şanlı
Kevser Şanlı
2024-02-08
Alanına olan hakimiyeti ve iletişimiyle bizi hayran bıraktı. Zorlu bir ameliyatı bu kadar kusursuz ve kontrollü yönetigi için teşekür ederiz iyiki varsınız
hasan yıldız
hasan yıldız
2024-02-08
Ercan Hocam,sizinle zor bir vaka olarak tanıştık,annemiz için verdiğiniz emek için minnettarız.Alaniniza olan hakimiyetiniz,hasta ile olan iletişiminiz,hasta yakınlarına verdiğiniz güven,tek kelimeyle harikasınız.İyi ki varsınız.Sizin gibi hekimlerin olması ülkemiz adına büyük şans.Siz ve muhteşem ekibiniz daha nice başarılara imza atıp,nice insanlari sevindirecek siniz eminim.Var olun
Özgül Kırmızı
Özgül Kırmızı
2024-02-08
Ercan hocam hastaya ve hasta yakınlarına göstermiş olduğunuz samimi ve içten davranışlarınız güven veren açıklamalarınız için sonsuz teşekkürler iyiki sizinle tanıştık annemiz için verdiğiniz bütün emekleriniz için sonsuz teşekkürler iyi ki varsınız
suygar
suygar
2024-02-03
Ercan Hoca benim hayattaki sanslarimdan biridir.Cocuk sahibi olmak istiyordum.Bir arkadaşımın önerisiyle kendisi ile tanıştım.İlk muayeneden itibaren her şeyin güzel olacağına inandım.İlk tüp bebek denememizde evlat sahibi olduk.Suanda bebeğimiz 6 aylık.Bu konuda sıkıntısı olan herkese öneriyorum.İlk muayenede neden bahsettigimi anlayacaksınız:)
Özlem Özdemir
Özlem Özdemir
2024-02-03
Burası hakkında söylenecek o kadar güzel söz var ki ne desem az kalır çalışanlar o kadar güler yüzlü ve pozıtıf ki asla yabancılık çekmıyorsunuz Ercan hocama gelınce de karsıma çıkmıs en büyük şans diyebılırım işinde o kadar başarılı ki 10yıldır çektıgım kist agrılarım hocam sayesınde son buldu.Akıllara şu geliyor e bu doktor da diğerleri ne ? Düzgün tedavi uygulamak bu kadar mı zor.İyi ki varsınız Ercan hocam??
Nese CELMANBET
Nese CELMANBET
2024-02-02
Yıllardır yaşadığım yaşam kalitemi düşüren sağlık problemlerim için farklı branşlardan birçok doktora gittim. Ancak çare bulamadım. Adet dönemlerim çok sancılı ve yoğun kanamalı geçiyordu ancak bunu o kadar normalleştirmişiz ki sorun olarak düşünmemiştim. Hem zaten kontrol amaçlı kadın doğum uzmanı doktorlara muayene olduğum için bir sorun olsa zaten görürler düşüncesiyle yaşadığım farklı sağlık problemlerinin jinekolojik bir hastalıktan kaynaklandığını aklıma getirmemiştim. Daha sonra yine rutin bir kontrolde doktorumun yumurtalıkta çikolata kisti olduğunu söylemesiyle benim de bu hastalıkla ilgili araştırmalarım başladı. Araştırmalarım sonucunda Ercan Hocama ulaştım. Ayrıntılı muayene sonucu aklımda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde sorunlarımın kaynağının adenomiyozis olduğunu söyledi. Ve uyguladığı tedavi sonucu yaşam kalitem ve enerjim yükseldi. Kendisine çok teşekkür ederim. Mesleğini aşkla yapan ve güzel enerjisini hastalarına da yansıtan müthiş bir doktor.
Hande Dağtekin
Hande Dağtekin
2024-01-26
Daha önce 3 başarısız tüp bebek denemesi sonrası Ercan Hoca'nın kapısını çaldık .Psikolojik olarak zorlu olan bu tedavi sürecini güler yüzü, her zaman pozitif olması ,sıcakkanlılığı, ilgisi ve bilgisi sayesinde çok rahat bir şekilde geçirdim ve ilk denemede pozitif sonuç aldık 🙂 Her gidişimde kendimi güvende ve emin ellerde hissediyorum ve bu tamamen Ercan Hocam sayesinde . İyi ki yolumuz kesişmiş ve kendisini tanıma fırsatımız olmuş çok teşekkür ediyoruz 🙂
Cansu Çetin
Cansu Çetin
2024-01-12
Çok uzun zamandır endometriozis tanısı olan bir hastayım. Daha önce başka bir hekim tarafından yapılan bir ameliyatım bulunuyor. Dolayısıyla Ercan Hoca farkını 2. ameliyatımla birlikte yapabiliyor duruma geldim. Kendisi öncelikle insan ve hekim. Ameliyat öncesi elinizi tutup sizi rahatlatan, cerrahinizi en başarılı şekilde gerçekleştiren, sonrasında en konforlu şekilde süreci atlatmanız için elinden geleni yapan bir hekim. Şu anda bu yorumları ameliyatımın ilk gecesinin sabahında yazıyorum. Bir kadın doğum hekimine ihtiyaç duyarsanız, teslim olmanız gereken tek insan. Böyle hekimler iyi ki var…
Yasemin
Yasemin
2023-10-27
2019 yılından beri Ercan doktorumun takipli hastasıyım. Uzmanlığı ve doktorluğu ile ilgili olumlu onca yorumun yanında, ben kendisinin insani yönünü de, hastayla kurduğu bağı da ayrıca vurgulamak istiyorum. Doğum öncesi ve hamilelik süreçlerini hem mesleki bilgisi hem de hasta durumunu anlayarak yönetmesi, Ercan bey adına makaleler yazdıracak boyutta. 2 kızımın hamilelik süreci sayesinde çok keyifli ve rahat geçti. Klinikteki ekibi ise, kendisi gibi inanılmaz yardımcı, inanılmaz içten. Nesta ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sizlerde Çikolata kisti ile sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.