Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) Teşhisi Nasıl Konur?

Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) tanısı için vücudunuzda anormallikler olup olmadığını kontrol eder, bulgularınızı sorar ve jinekolojik muayene uygulamakla başlarız. Ancak daha ileri seviye testler yapılmadan, anormalliklerin teşhisinde doğru sonuç alınması zordur.

Bu testlerin bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Jinekolojik muayene: Hastanın vajina, rahim, mesane ve rektumunu kontrol etmek için yapılır. Doktor, bu organların şekil ve büyüklüğünde değişme olup olmadığını veya herhangi bir kitlenin var olup olmadığını hissederek kontrol eder. Vajina ve rahim ağzının üst kısımlarını kontrol etmek için ise doktor vajina içine “spekulum” adı verilen bir cihaz yerleştirir.
  • Transvajinal ultrason: Bu testte doktor vajina içine yüksek frekanslı ses dalgaları gönderen bir cihaz yerleştirir. Ses dalgalarının yankılanma biçimi bir görüntü yaratır.
  • Laparoskopi: Bu cerrahi prosedürdür. Pelvisin (kasık) içindeki organları ve karın bölgesindeki diğer organları görüntülemek amacı ile laparoskop adı verilen bir görüş cihazı kullanılarak uygulanır. Bu operasyon göbekten yaklaşık 1 cm kadar küçük boyutta kesiler ile yapılır.
  • CA125 testi: Bu test, kanda CA125 olarak bilinen, bazı jinekolojik kanserlerdeki tümörlerin işareti olan ama aynı zamanda endometriozise sahip olan kadınların da kanında mevcut olan bir proteinin seviyesini kontrol eder. Ancak CA125 seviyeleri hamilelik, menstruasyon (adet dönemi) ve başka jinekolojik hastalık veya kanserler sebebiyle de yüksek olabilmektedir.

Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) belirtilerinin nitelikleri ve şiddetleri, hastalığın yerleşmiş olduğu bölge ve yayılma durumuna göre farklılık gösterir. Sık olarak da herhangi bir şikâyeti olmayan hasta gruplarında saptanabilen bir tür hastalıktır. Bu sebep ile çoğu zaman belirti vermeyebilir.

Kadında Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı) şüphesi yaratan en önemli şikayetler Sancılı adet görme (Dismenore, ağrılı menstruasyon) , Ağrılı cinsel birleşme (disparoni) ve infertilite şikayetleridir. Muayene ile Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı)’in tanımlanması oldukça zordur. Jinekolojik muayene sırasında ele gelen nodül ya da kitleler uyarıcı olabilir . Ultrason bir bakıma yönlendirici olabilir ancak kesin tanı laparoskopi ile görüp, burdan örnek alıp sonrasında mikroskop alında dokunun incelenmesi ile konulmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir: