Miyom Nedir?

Rahim miyomları (fibroid ve leiomyoma da denmektedir), kansere dönüşmeyen kas doku tümörleridir. Bu miyomlar rahmin (uterus) ve bazen rahim ağzının (serviks) ebadını ve şeklini değiştirirler. Rahim duvarında (miyometriyum) bulunan düz kas hücrelerinde başlayan miyomlar genelde çoklu, nadiren tekli bulunurlar.

Miyomlar doğurganlık yaşındaki kadınların %20’sinde görülür, ancak Afrika kökenli kadınlarda görülme oranı daha fazladır (%50-80). Miyomların belirtisi ve tedavisi, rahimde bulundukları yere ve ebatlarına göre değişir. Miyomların oluşma şekli rahim duvarındaki kas hücrelerinin, halen bilinmeyen bir sebeple, çoğalıp, kanserleşmeyen tümör haline gelmesidir. Miyomların tam olarak oluşma sebebi bilinmesi de, genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı tahmin edilmektedir.

Miyomlar genelde rahimin içinde veya etrafında gelişse de, bazen rahim ağzında da oluşabilirler. Rahim içi miyomlar üç kategoriye ayrılırlar:

  • Subseröz: rahmin dış duvarında oluşan miyomlar
  • Intramural: rahim duvarındaki kas katmanlarındaki miyomlar
  • Submuköz: rahim boşluğuna taşan miyomlar

Miyomların yaklaşık %55’i subseröz, %40’ı intramural ve %5’i submuközdür.

Miyom tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Miyomların ilaçla tedavisi kalıcı bir çözüm değildir. Miyomların ameliyatla çıkarılması ancak miyomun kısırlığa yola açtığı kesin belirlendiğinde düşünülmelidir. Buna sebep ameliyatın da oluşabilecek yapışıklıklar ve yara dokuları sebebiyle doğurganlığı etkileme riskidir. Ameliyat seçenekleri arasında:

Açık miyomektomi (laparotomi): Bu klasik metotta, cerrah duvarından kesi açarak, miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci 4-6 haftayı bulabilir.

Laparoskopik miyomektomi: Bu metotta, cerrah karın bölgesinde açılan ufak bir kesilerden (5-10mm) sokulan laparoskop aracılığıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci 2-7 gün arasıdır.

Histeroskopik miyomektomi: Bu metotta, cerrah rahim ağzından soktuğu histeroskop aracılığıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. Genelde hasta aynı günde günlük aktivitelere dönülebilir. Bu metot daha çok submuköz miyomlar için önerilir.

Robotik miyomektomi: Bu oldukça yeni metotta, cerrah karın bölgesinde açılan ufak kesilerden sokulan teleskop aracılığıyla, robot yardımıyla miyoma ulaşır ve çıkarır. İyileşme süreci birkaç gündür.

Histeroktomi: Bu metot artık çocuk doğurma planlı olmayan hastaları için uygundur çünkü cerrahi olarak tüm rahim çıkarılır. Histerektomi, açık ameliyatla (laparotomi), vajinal veya bazen laparoskopik olarak uygulanabilir. İyileşme süreci 2-6 hafta arasında değişir.

Miyomların kısırlığa etkisi

Miyomların kısırlığa yol açmasına birçok sebep vardır. Bunlar arasında:

  • Miyomlar dolasıyla rahim ağzının pozisyonunun değişmesi
  • Rahimdeki şekil değişikliğinin sperm hareketini etkilemesi
  • Miyomlar sebebiyle Fallop tüplerinin bloke olması
  • Embriyonun tutunacağı rahim boşluğunda kan akışının etkilenmesi
  • Rahim kaslarındaki değişimler sebebiyle sperm veya embriyonun hareketinin engellenmesi sayılabilir.

Hamilelik sırasında miyom oluşması

Bazı durumlarda, miyomlar aşırı ağrıya sebep olabilir. Ek olarak, miyomlar bebeğin doğum esnasındaki pozisyonunu değiştirebilir. Buna bağlı olarak, sezaryen doğum, düşük ve erken doğum riski artar. Tüm bu sebeplerden dolayı, hamileliğiniz esnasında miyomlarınız uzman doktorunuz tarafından yakından takip edilmelidir.

Mükemmel
92 değerlendirmeler göre.
RABİA ER
RABİA ER
2024-02-09
?????
Kevser Şanlı
Kevser Şanlı
2024-02-08
Alanına olan hakimiyeti ve iletişimiyle bizi hayran bıraktı. Zorlu bir ameliyatı bu kadar kusursuz ve kontrollü yönetigi için teşekür ederiz iyiki varsınız
hasan yıldız
hasan yıldız
2024-02-08
Ercan Hocam,sizinle zor bir vaka olarak tanıştık,annemiz için verdiğiniz emek için minnettarız.Alaniniza olan hakimiyetiniz,hasta ile olan iletişiminiz,hasta yakınlarına verdiğiniz güven,tek kelimeyle harikasınız.İyi ki varsınız.Sizin gibi hekimlerin olması ülkemiz adına büyük şans.Siz ve muhteşem ekibiniz daha nice başarılara imza atıp,nice insanlari sevindirecek siniz eminim.Var olun
Özgül Kırmızı
Özgül Kırmızı
2024-02-08
Ercan hocam hastaya ve hasta yakınlarına göstermiş olduğunuz samimi ve içten davranışlarınız güven veren açıklamalarınız için sonsuz teşekkürler iyiki sizinle tanıştık annemiz için verdiğiniz bütün emekleriniz için sonsuz teşekkürler iyi ki varsınız
suygar
suygar
2024-02-03
Ercan Hoca benim hayattaki sanslarimdan biridir.Cocuk sahibi olmak istiyordum.Bir arkadaşımın önerisiyle kendisi ile tanıştım.İlk muayeneden itibaren her şeyin güzel olacağına inandım.İlk tüp bebek denememizde evlat sahibi olduk.Suanda bebeğimiz 6 aylık.Bu konuda sıkıntısı olan herkese öneriyorum.İlk muayenede neden bahsettigimi anlayacaksınız:)
Özlem Özdemir
Özlem Özdemir
2024-02-03
Burası hakkında söylenecek o kadar güzel söz var ki ne desem az kalır çalışanlar o kadar güler yüzlü ve pozıtıf ki asla yabancılık çekmıyorsunuz Ercan hocama gelınce de karsıma çıkmıs en büyük şans diyebılırım işinde o kadar başarılı ki 10yıldır çektıgım kist agrılarım hocam sayesınde son buldu.Akıllara şu geliyor e bu doktor da diğerleri ne ? Düzgün tedavi uygulamak bu kadar mı zor.İyi ki varsınız Ercan hocam??
Nese CELMANBET
Nese CELMANBET
2024-02-02
Yıllardır yaşadığım yaşam kalitemi düşüren sağlık problemlerim için farklı branşlardan birçok doktora gittim. Ancak çare bulamadım. Adet dönemlerim çok sancılı ve yoğun kanamalı geçiyordu ancak bunu o kadar normalleştirmişiz ki sorun olarak düşünmemiştim. Hem zaten kontrol amaçlı kadın doğum uzmanı doktorlara muayene olduğum için bir sorun olsa zaten görürler düşüncesiyle yaşadığım farklı sağlık problemlerinin jinekolojik bir hastalıktan kaynaklandığını aklıma getirmemiştim. Daha sonra yine rutin bir kontrolde doktorumun yumurtalıkta çikolata kisti olduğunu söylemesiyle benim de bu hastalıkla ilgili araştırmalarım başladı. Araştırmalarım sonucunda Ercan Hocama ulaştım. Ayrıntılı muayene sonucu aklımda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde sorunlarımın kaynağının adenomiyozis olduğunu söyledi. Ve uyguladığı tedavi sonucu yaşam kalitem ve enerjim yükseldi. Kendisine çok teşekkür ederim. Mesleğini aşkla yapan ve güzel enerjisini hastalarına da yansıtan müthiş bir doktor.
Hande Dağtekin
Hande Dağtekin
2024-01-26
Daha önce 3 başarısız tüp bebek denemesi sonrası Ercan Hoca'nın kapısını çaldık .Psikolojik olarak zorlu olan bu tedavi sürecini güler yüzü, her zaman pozitif olması ,sıcakkanlılığı, ilgisi ve bilgisi sayesinde çok rahat bir şekilde geçirdim ve ilk denemede pozitif sonuç aldık 🙂 Her gidişimde kendimi güvende ve emin ellerde hissediyorum ve bu tamamen Ercan Hocam sayesinde . İyi ki yolumuz kesişmiş ve kendisini tanıma fırsatımız olmuş çok teşekkür ediyoruz 🙂
Cansu Çetin
Cansu Çetin
2024-01-12
Çok uzun zamandır endometriozis tanısı olan bir hastayım. Daha önce başka bir hekim tarafından yapılan bir ameliyatım bulunuyor. Dolayısıyla Ercan Hoca farkını 2. ameliyatımla birlikte yapabiliyor duruma geldim. Kendisi öncelikle insan ve hekim. Ameliyat öncesi elinizi tutup sizi rahatlatan, cerrahinizi en başarılı şekilde gerçekleştiren, sonrasında en konforlu şekilde süreci atlatmanız için elinden geleni yapan bir hekim. Şu anda bu yorumları ameliyatımın ilk gecesinin sabahında yazıyorum. Bir kadın doğum hekimine ihtiyaç duyarsanız, teslim olmanız gereken tek insan. Böyle hekimler iyi ki var…
Yasemin
Yasemin
2023-10-27
2019 yılından beri Ercan doktorumun takipli hastasıyım. Uzmanlığı ve doktorluğu ile ilgili olumlu onca yorumun yanında, ben kendisinin insani yönünü de, hastayla kurduğu bağı da ayrıca vurgulamak istiyorum. Doğum öncesi ve hamilelik süreçlerini hem mesleki bilgisi hem de hasta durumunu anlayarak yönetmesi, Ercan bey adına makaleler yazdıracak boyutta. 2 kızımın hamilelik süreci sayesinde çok keyifli ve rahat geçti. Klinikteki ekibi ise, kendisi gibi inanılmaz yardımcı, inanılmaz içten. Nesta ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir: